برای درمان سرفه چه کار کنیم؟ از چه خلط آوری استفاده کنیم؟

برای درمان سرفه چه کار کنیم؟ از چه خلط آوری استفاده کنیم؟

درمان سرفه و شریتهای ضد سرفه و خلط آور

برخی افراد به محض شروع سرفه، انواع و اقسام داروهای ضدسرفه را خریداری و مصرف می‌کنند. اما هر سرفه‌ای به درمان دارویی نیاز ندارد و حالت سرفه مهم است. مثلا اگر سرفه به دلیل برگشت اسیدمعده یا آثار محیطی باشد، مصرف شربت‌های ضدسرفه اثری ندارد.

سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی در بسیاری از موارد به درمان نیاز ندارند و خودبه خود برطرف می‌شوند. اما گاهی که آزاردهنده می‌شوند و خواب و استراحت فرد را مختل می‌کنند، می‌توان از داروهای ضدسرفه موجود در بازار استفاده کرد، اما در اینجا باز هم لازم است نوع سرفه‌ها مشخص باشد.

سرفه‌ها را به دو نوع «خشک» و «خلط دار» تقسیم می‌کنند که هرکدام از آن‌ها درمان و داروی مخصوص خود را دارد. سرفه یک انسداد موقتی در راه تنفسی است، که علت های متفاوتی می تواند داشته باشد، اغلب همراه آلرژی، سرماخوردگی یا آنفولانزا است.

درمان های موثر بسیاری برای سرفه های عمومی وجود دارد، در این مقاله با داروهای ضد سرفه و خلط آور آشنا می شوید و به لحاظ مکانیسم عملکردشان به دسته بندی دقیق آنها میپردازیم .

 

چرا سرفه می‌کنیم؟

سرفه پاسخ رفلکس مانند به تحریک راه‌های هوایی است.

راه‌های هوایی ممکن است با عوامل مختلفی تحریک شوند، مثلا عفونت‌ها، خاک، دود و… در اینجا به علت‌های شایع سرفه اشاره می‌کنیم:

 • آسم
 • سینوزیت
 • مصرف بعضی دارو‌ها
 • عفونت ریه مانند برونشیت
 • بیماری‌ها و سرطا ن‌های ریه
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (آمفیزم)
 • حساسیت به مواد شیمیایی، گرده گل و دود
 • عفونت راه‌های تنفسی فوقانی (مانند سرماخوردگی)
 • سیگارکشیدن یا قرارگرفتن در معرض دود سیگار دیگران
 • برگشت اسیدمعده، (اسیدمعده به حلق و حنجره راه می‌یابد و باعث تحریک و سرفه می‌شود.)
 

بررسی انواع داروهای ضدسرفه

انواع مختلفی از داروهای ضدسرفه وجود دارند اما می توان آنها را به 6 گروه عمده تقسیم کرد:

1- داروهای خلط آور (اکسپکتورانت)

اکسپکتورانت ها شاید شناخته شده ترین داروهای ضدسرفه در بازار هستند که به آنها «شربت سینه» هم گفته می شود. این داروها با رقیق کردن خلط، باعث دفع راحت تر آن می شوند. زمانی که سرفه ها خلط دار باشند، مصرف اینگونه داروها توصیه می شود. تهیه شربتهای اکسپکتورانت ساده، نیازی به نسخه ندارد و می توان آنها را به راحتی از داروخانه ها تهیه کرد.

اما تهیه بعضی از انواع آن که حاوی کدئین هستند، به نسخه پزشک نیاز دارد. یکی از معمولی ترین داروهای خلط آور «گایافنزین» است.

البته شربتهای اکسپکتورانت موجود در بازار، علاوه بر گایافنزین، حاوی یک ماده آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و ضد احتقان هم هستند که باعث کم شدن ترشحات می شود.

بعضی شربتهای گیاهی نیز وجود دارند که عملکرد مشابهی دارند و باعث آبکی شدن خلط می شوند. ز آن جمله می توان به شربت «ترسیان»، «تیمیان»، «تیمکس» و «برونکوتیدی» اشاره کرد. بیشتر این شربتها از عصاره گیاه آویشن تهیه شده اند که آثار خلط آور و ضدسرفه خوبی دارد.

داروی گیاهی دیگری به نام «پروسپان» نیز آثار مشابهی دارد. این دارو از عصاره برگ گیاه پیچک تهیه می شود و ضدسرفه خوبی است.

2 .داروهای سرکوب کننده مرکزی سرفه

معروفترین این داروها «دکسترومتورفان» است.

 

 

این دارو با اثر روی مرکز سرفه در بصل النخاع، باعث کم شدن سرفه بیمار می شود. دکسترومتورفان به اشکال شربت، قرص و قطره در داروخانه ها موجود است. نوع دیگری از این دارو «دکسترومتورفانپی» نام دارد که عالوه بر دکسترومتورفان، حاوی پسودوافدرین )یک ماده ضداحتقان( هم است.

این داروها برای درمان سرفه های خشک و بدون خلط مناسب هستند و استفاده از آنها در سرفه های خلط دار، نه تنها اثری ندارد بلکه می تواند باعث باقی ماندن ترشحات در ریه شود و بیماری را طولانی تر کند.

3 .داروهای آنتی هیستامین (مانند دیفن هیدرامین، پرومتازین، کلرفنیرآمین)

این داروها با کاهش آزادشدن هیستامین در بدن، باعث کم شدن ترشحات ریه و خلط می شوند. بیشتر داروهای سرماخوردگی حاوی آنتی هیستامین هستند.

4 .دکونژستانها (ضداحتقانها) مانند فنیلافرین و پسودوافدرین

این داروها باعث تنگ شدن عروق خونی در ریه ها و بینی می شوند و احتقان را کاهش می دهند. بیشتر داروهای سرماخوردگی هم حاوی ضداحتقان هستند.

5 .داروهای تسکین دهنده

در بسیاری موارد، می توان با استفاده از شیر ولرم، عسل، آبلیمو و بخور آب (یا اکالیپتوس) و دمکرده آویشن سرفه را کاهش داد.

این روشها به خصوص در سرفه خشک اثربخشی خوبی دارند. نوشیدن آب ولرم فراوان هم در مورد سرفه های خلط دار یکی از راههای رقیق کردن خلط و دفع راحت تر آن است که حتی در مواردی بیش از مصرف داروهای خلط آور توصیه می شود. این راه های تسکینی به خصوص در مورد کودکان بسیار باارزش هستند.

پزشکان متخصص اطفال توصیه می کنند کودکان زیر 6 سال از داروهای ضدسرفه استفاده نکنند چون زیان این داروها برای آنها بیش از منافع شان است.

6 .بی حس کننده ها و داروهای موضعی

برخی قرصهای مکیدنی حاوی منتول، آثار ضدسرفه خوبی دارند. این قرصهای مکیدنی را که گاهی آب نباتهای سرد (candy cold ) می نامند، باعث ضدعفونی شدن و تسکین گلو، حلق و حنجره می شوند. به علاوه، غرغره کردن بعضی شربتها (مانند دیفن هیدرامین) به علت خاصیت بیحس کنندگی آنها باعث بهبود سرفه می شود.

غرغره آبنمک ولرم نیز روش خوبی برای کاهش سرفه است. بعضی داروها (مانند فنتول یا کامفر ) نیز روی گلو یا سینه افراد بیمار زده و باعث تسکین سرفه می شوند.

معرفی محصولات ضد سرفه و خلط آور

ویژگی شربتهای ضد سرفه و خلط آور

 • موثر در درمان سرفه های کهنه، نزله، تنگی نفس
 • تسکین سرفه، سرماخوردگی و التهابات گلو
 • درمان کمکی در تنگی نفس
 • ضد سرفه و خلط آور

 

شربت سرماخوردگی سرفه پلارژین کیدز PGD Pelargin Kids Syrup

شربت خلط آور و ضد سرفه هانی سول Honisol

 

دیدگاه شما
لطفا برای ثبت دیدگاه ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید - ورود به حساب کاربری